Till innehåll på sidan

Samhällsvetenskap profil miljö

Är du intresserad av samhällsvetenskap och hållbar utveckling? Hållbar utveckling är idag ett centralt begrepp för både forskningen, näringslivet och politiken.

Begreppet innebär att säkerställa mänskligt välbefinnande, skapa fungerande samhällen med ekonomisk utveckling, i balans med jordens resurser och ekologiska system. De kurser som skiljer profilen från övriga profiler inom samhällsvetenskapliga programmet är tre 100 poängskurser med hållbarhetsprofil. Dessa kurser är politik och hållbar utveckling, internationella relationer samt naturkunskap 2.

Utifrån tvärvetenskapliga perspektiv arbetar vi med både lokala och globala frågor, flera ämnen berör t ex FN:s 17 globala mål för hållbar framtid. I vissa moment samarbetar vi med forskare och andra externa företrädare för hållbar utveckling.

Vi tar även upp hållbarhetsfrågor i andra kurser där det passar in. Du får en samhällsvetenskaplig utbildning som via hållbarhetsfrågor sammanför samhällsvetenskap med naturvetenskap på ett naturligt och fruktbart sätt.

 

Kursbeskrivning

Ämnen och kurser som ingår i inriktning Samhällsvetenskap på Norra Reals gymnasium .

Mer information om Samhällsvetenskapsprogrammet finns hos Skolverket.

 

Gymnasiegemensamma ämnen

Gymnasiearbete

Programgemensamma karaktärsämnen

Språk som erbjuds vid Norra Reals gymnasium är:

  • Franska 1-5
  • Spanska 1-5
  • Tyska 1-5
  • Italienska 1-2
  • Ryska 1-2

Inriktning Samhällsvetenskap

Programfördjupning (skolans val)

Individuellt val (elevens val)

Summa 2 500 poäng

 

För mer information är du välkommen att kontakta:

 

Antagningspoäng

Ansökningskod

  • SASAM000MIL-NR - Samhällsvetenskapsprogrammet inriktning samhällsvetenskap profil Miljö
Dela: