Övergripande

Det finns många bra sajter som berör studier och arbeten både i Sverige och utomlands.

En övergripande, sajt är Allastudier.se.

Studera.nu har samlad information om högskolestudier i Sverige. 

Utbildningsinfo.se har ett sökprogram som täcker utbildningar på alla nivåer. Här kan du söka på t.ex. ekonomi och få fram utbildningar inom alla skolformer från gymnasie- till högskoleutbildning som har med ekonomi att göra.

Arbetsförmedlingen ett stort utbud av yrkesbeskrivningar.

Vad ska jag välja?
Vad ska jag bli?

Pilar åt flera håll
På Utbildningsinfo.se finns en sida om välj och planera. Här kan du göra övningar som hjälper dig att lista ut vilka utbildningar som kan passa dig. SACO har också Tester och planeringsverktyg och/eller Vad passar jag som?

Antagningspoäng m.m.

Antagningspoängen till högskolan, central antagning. Gäller både program och kurser.
Sök i UHR antagningsstatistik

Räkna ut ditt jämförelsetal med hjälp av Räknehjälpen

 

Dela: