Till innehåll på sidan

Studier utomlands

Funderar du på att studera utomlands, ska du tänka efter om du vill läsa en hel utbildning eller del av utbildning.

Hel examen (s.k. ”free-mover”)

Universitets- och högskolerådet har skapat pdf inom olika områden

Hitta utbildningar

Få hjälp med ansökan

Hur påverkar Brexit dina utlandsstudier i Storbritannien?

Del av utbildningen

Ett annat sätt är att börja på en utbildning i Sverige och förlägga en del av utbildningen utomlands genom olika utbytesprogram t.ex. Sokrates. Åker man ut med t.ex. Erasmus hjälper högskolan till med kontakter. Terminsavgiften betalar respektive svensk högskola. Kursen ingår i en svensk examen.

Känn igen ett bluffuniversitet!

Språktest

För att studera i ett engelskspråkigt land måste du i regel göra ett språktest. Ett vanligt test är TOEFL-testet (för USA och Kanada). Andra vanliga test Cambridgediplom och IELTS. I Tyskland gäller tyskt språktest o.s.v. för respektive land och språk.

 

Dela: