Studier utomlands

Funderar du på att studera utomlands, ska du tänka efter om du vill läsa en hel utbildning eller del av utbildning.

Hel examen (s.k. ”free-mover”)

Hel examen (s.k. ”free-mover”)
Tänker du ta en hel examen utomlands, ska du fundera på var du vill att den utbildningen ska vara gångbar. Det är inte självklart att alla utbildningar är godkända i Sverige. Se Universitets- och högskolerådets information om utländsk utbildning, Reglerade yrken och se Bedömningstjänsten - Få svar på vad en utländsk utbildning motsvarar i Sverige. Du får ordna och betala allting själv, ta alla kontakter, ordna allt från bostad, hålla reda på ansökningstider till att betala eventuella terminsavgifter. 

Se Studera.nu

Finansiering av dina utlandsstudier, se även CSN.

Universitets- och högskolerådet har skapat pdf inom olika områden
- Inför studier i USA
- Inför vistelse i Europa - som "free-mover"
- Inför läkarstudier utomlands
Inför språkstudier utomlands
Studera utomlands via förmedling
- Kom-ihåg inför resan, checklista

Hitta utbildningar

Var ute i god tid, ett år brukar rekommenderas. Ett bra sätt att börja samla information är att titta på Studera.nu:s Vart kan jag åka? om studier i ett speciellt land. Gå vidare till AllaStudier.

Euroguidance - hitta utbildningar inom EU

Europeiska Ungdomsportalen - Information och möjligheter för unga i hela Europa

Få hjälp med ansökan

Intyg om svensk grundläggande behörighet för utlandsstudier

Så påverkar Brexit dina utlandsstudier i Storbritannien

Del av utbildningen

Ett annat sätt är att börja på en utbildning i Sverige och förlägga en del av utbildningen utomlands genom olika utbytesprogram t.ex. Sokrates. Åker man ut med t.ex. Erasmus hjälper högskolan till med kontakter. Terminsavgiften betalar respektive svensk högskola. Kursen ingår i en svensk examen.

Känn igen ett bluffuniversitet!

Språktest

För att studera i ett engelskspråkigt land måste du i regel göra ett språktest. Ett vanligt test är TOEFL-testet (för USA och Kanada). Andra vanliga test Cambridgediplom och IELTS. I Tyskland gäller tyskt språktest o.s.v. för respektive land och språk.

Dela: