Till innehåll på sidan

Högskoleprovet

Högskoleprovet kan ge dig en ytterligare chans att komma in på högskolan. Du kan söka i flera kvotgrupper.

Anmälan till vårens högskoleprov öppnar den 12 januari och stänger den 18 januari 24.00 eller tidigare om platserna fyllts. UHR följer noga utvecklingen och förutsättningarna för att kunna genomföra smittskyddssäkra prov.

  • Två provtillfällen, den 13 mars och den 8 maj.
  • Antalet deltagare är 35 000 per provtillfälle, vilket innebär totalt 70 000 skrivande.
  • För att få skriva provet i vår ska du vara 19 år eller äldre. Om du fyller 19 år under 2021 får du också anmäla dig.
  • Om du är yngre och har påbörjat gymnasiet före 16 års ålder, går sista terminen på gymnasiet i vår eller har avslutat din gymnasieutbildning fyller du i en intresseanmälan via Studera.nu/hogskoleprovet. 
  • Du kan inte välja provdatum
Dela: