Förintelsens minnesdag på Norra Real

Idag den 7 februari uppmärksammade vi på Norra Real Förintelsens minnesdag ett par veckor efter den officiella minnesdagen som infaller den 27 januari varje år. Eleverna i årskurs 1 deltog och hade ett heldagsprogram, där de fick lyssna till och samtala med Tobias Rawet, överlevande av Förintelsen, Per Höjeberg, lektor i historia vid Stockholms universitet som utgick från frågeställningen ”Fanns det nazister på Norra Real under andra världskriget?” samt Haris Grabovac föreläsare från Expo som beskrev den nazistiska och högerextrama miljön i Sverige idag.  

En dag som denna är viktig av många olika anledningar. Till syvende och sist handlar det om alla människors rätt att existera och ha ett värde. Det farliga är inte de onda människorna utan de goda som inte står upp och säger ifrån när orättvisor sker runt omkring oss. Detta är ett viktigt budskap som vi hoppas att alla bär med sig efter denna dag.

/Joakim, Malin och Malin

Dela: