Norra Reals skolmästerskap i schack

Måndagen den 25 mars kommer Skolornas Lag-DM i schack gå av stapeln. Norra Real brukar prestera mycket bra i tävlingen och vi hoppas att det ska gå lika bra i år!

Norra Reals Brädspelsförening kommer nu att hålla en skolturnering. Resultaten på skolmästerskapet kommer avgöra vilka som ska representera vår skola vid Skolornas Lag-DM. Vi kommer också utse en skolmästare. 

Tävlingen startar på måndag den 14 januari och alla är välkomna att delta. Vi kommer att spela i flera dagar, beroende på hur många som vill delta.

För att få mer information följ oss på Instagram (@norra_reals_bradspelsforening) eller maila till oss (schack@norrareal.org).

Turneringen kommer att spelas på ”chess.com”. Vi uppmanar därför alla att skapa ett konto på hemsidan chess.com, där du sedan kan gå med i ”Norra Real Schackklubb”. Detta görs genom att öppna chess.com på internet och klicka på klubbar. Vi kommer även att dela information om tävlingen på chess.com.

Vänliga hälsningar
Norra Reals Brädspelsförening

Dela: